
Walker ExhaustExhaust Muffler Assembly
Part #: WAL-48358 $468.13
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- RESISTS CORROSION - Internal drainage system helps reduce moisture collection
- BUILT TO LAST - Internal partitions and mechanically joined tubes allow expansion and contraction during temperature changes to minimize distortion while spun-locked heads and OE-style spot welds provide stability and longer service life
- PREMIUM ACOUSTIC CONTROL - OE-style louvered tubes lower noise levels while OE-style domed heads help reduce radiated noise for premium factory-style sound quality compared to straight perforated tubes
- DESIGN VALIDATED - Acoustic and flow tested for quality OE-style sound you can count on
Exhaust Muffler Assembly; Quiet-Flow
| Name | Specs |
|---|---|
| Body Diameter | 13.000in |
| Body Height | 8.000in |
| Body Length | 17.000in |
| Body Material | Steel |
| Body Width | 13.000in |
| Finish | Aluminized |
| Grade Type | Regular |
| Inlet Quantity | 1 |
| Inlet Type | 2 Bolt Welded Flange |
| Muffler Shape | Irregular |
| Outlet Quantity | 1 |
| Outlet Type | Pipe Connection |
| Overall Length | 87.000in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2002 - 2008 | Mini Cooper | FWD |