
Walker ExhaustExhaust Clamp
Part #: WAL-36542 $10.40
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- SUPERIOR SEAL - T-bolt latch design for superior clamping and sealing
- OE DESIGN - Designed with OE-style features for secure fit
- THE RIGHT CONNECTION - For use with flared connectors
- PREMIUM MATERIALS - Made from robust material for durability and long life
- BETTER TOGETHER - Use Walker accessories when installing Walker catalytic converters and mufflers for a complete exhaust system upgrade
Exhaust Clamp
| Name | Specs |
|---|---|
| Bolt Diameter | 0.313in |
| Clamping Type | V Band |
| Finish | Aluminized |
| Grade Type | Regular |
| Material | Steel |
| Nut Type | Hex |
| Part Description | Exhaust Clamp |
| Pipe Diameter | 3.162in |
| Width | 1.125in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2017 - 2020 | Chrysler Pacifica | FWD, AWD |
| 2000 - 2011 | Toyota Tundra | RWD, 4WD |
| 2001 - 2007 | Toyota Sequoia | RWD, 4WD |