
Walker ExhaustCatalytic Converter
Part #: WAL-50497 $1,009.84
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Designed to comply with EPA standards while delivering premium performance with assured compliance, Walker Ultra Direct-Fit Catalytic Converters provide premium performance and are available for import and domestic OBDII (1996 and newer) vehicles.
Catalytic Converter; EPA
| Name | Specs |
|---|---|
| Body Height | 4.500in |
| Body Length | 10.000in |
| Body Material | Stainless Steel |
| Body Shape | Standard Oval |
| Body Width | 6.000in |
| Grade Type | Regular |
| Inlet Quantity | 2 |
| Inlet Type | 3 Bolt Loose Flange With Spherical Flare |
| Outlet Quantity | 1 |
| Outlet Type | Spherical Ball |
| Overall Length | 52.500in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2015 - 2019 | Chevrolet Tahoe | RWD, 4WD |
| 2015 - 2019 | Chevrolet Suburban | RWD, 4WD |
| 2014 - 2018 | Chevrolet Silverado 1500 | RWD, 4WD |
| 2015 - 2019 | GMC Yukon XL | RWD, 4WD |
| 2015 - 2019 | GMC Yukon | RWD, 4WD |
| 2014 - 2018 | GMC Sierra 1500 | RWD, 4WD |