
Walker ExhaustCatalytic Converter
Part #: WAL-50489 $1,422.52
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Designed to comply with EPA standards while delivering premium performance with assured compliance, Walker Ultra Direct-Fit Catalytic Converters provide premium performance and are available for import and domestic OBDII (1996 and newer) vehicles.
Catalytic Converter; EPA
| Name | Specs |
|---|---|
| Body Height | 4.000in |
| Body Length | 13.000in |
| Body Material | Stainless Steel |
| Body Shape | Round |
| Body Width | 4.000in |
| Grade Type | Regular |
| Inlet Quantity | 2 |
| Inlet Type | 2 Bolt Loose Flange With Spherical Flare |
| Outlet Quantity | 1 |
| Outlet Type | 2 Bolt Welded Flange With Spherical Ball |
| Overall Length | 38.000in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2008 - 2008 | Ford F-450 Super Duty | 4 X 4, 4 X 2 |
| 2008 - 2010 | Ford F-350 Super Duty | RWD, 4WD |
| 2008 - 2010 | Ford F-250 Super Duty | RWD, 4WD |