
Walker ExhaustCatalytic Converter
Part #: WAL-50486 $1,205.50
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Designed to comply with EPA standards while delivering premium performance with assured compliance, Walker Ultra Direct-Fit Catalytic Converters provide premium performance and are available for import and domestic OBDII (1996 and newer) vehicles.
Catalytic Converter; EPA
| Name | Specs |
|---|---|
| Body Height | 6.000in |
| Body Length | 10.000in |
| Body Material | Stainless Steel |
| Body Shape | Standard Oval |
| Body Width | 4.500in |
| Grade Type | Regular |
| Inlet Quantity | 2 |
| Inlet Type | 3 Bolt Welded Flange |
| Outlet Quantity | 1 |
| Outlet Type | 2 Bolt Welded Flange |
| Overall Length | 36.750in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2007 - 2010 | Cadillac Escalade EXT | AWD |
| 2007 - 2010 | Cadillac Escalade ESV | AWD, RWD |
| 2007 - 2010 | Cadillac Escalade | AWD, RWD |
| 2009 - 2009 | Chevrolet Tahoe | RWD, 4WD |
| 2009 - 2010 | Chevrolet Silverado 1500 | RWD, 4WD |
| 2007 - 2010 | GMC Yukon XL 1500 | AWD, RWD, 4WD |
| 2007 - 2010 | GMC Yukon | AWD, RWD |
| 2007 - 2010 | GMC Sierra 1500 | AWD, RWD, 4WD |