
Walker ExhaustCatalytic Converter
Part #: WAL-16827 $567.87
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Designed to comply with EPA standards while delivering premium performance with assured compliance, Walker Ultra Direct-Fit Catalytic Converters provide premium performance and are available for import and domestic OBDII (1996 and newer) vehicles.
Catalytic Converter; EPA
| Name | Specs |
|---|---|
| Body Height | 4.000in |
| Body Length | 7.250in |
| Body Material | Stainless Steel |
| Body Shape | Round |
| Body Width | 4.000in |
| Grade Type | Regular |
| Inlet Quantity | 1 |
| Inlet Type | 4 Bolt Welded Flange |
| Outlet Quantity | 1 |
| Outlet Type | 3 Bolt Welded Flange |
| Overall Length | 18.500in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2018 - 2018 | Acura TLX | FWD |
| 2015 - 2016 | Honda CR-V | FWD, AWD |
| 2013 - 2017 | Honda Accord | FWD |