
Walker ExhaustCatalytic Converter
Part #: WAL-16780 $501.88
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Designed to comply with EPA standards while delivering premium performance with assured compliance, Walker Ultra Direct-Fit Catalytic Converters provide premium performance and are available for import and domestic OBDII (1996 and newer) vehicles.
Catalytic Converter; EPA
| Name | Specs |
|---|---|
| Body Height | 4.000in |
| Body Length | 6.250in |
| Body Material | Stainless Steel |
| Body Shape | Round |
| Body Width | 4.000in |
| Grade Type | Regular |
| Inlet Quantity | 1 |
| Inlet Type | 2 Bolt Welded Flange |
| Outlet Quantity | 1 |
| Outlet Type | 2 Bolt Welded Flange |
| Overall Length | 16.375in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2011 - 2016 | Chrysler Town & Country | FWD |
| 2011 - 2017 | Chrysler 200 | FWD, AWD |
| 2011 - 2019 | Dodge Journey | FWD |
| 2011 - 2019 | Dodge Grand Caravan | FWD |
| 2011 - 2014 | Dodge Avenger | FWD |
| 2012 - 2015 | Ram C/V | FWD |
| 2011 - 2014 | Volkswagen Routan | FWD |