
Walker ExhaustUltra EPA Catalytic Converter
Part #: WAL-16543 $1,280.84
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Designed to comply with EPA standards while delivering premium performance with assured compliance, Walker Ultra Direct-Fit Catalytic Converters provide premium performance and are available for import and domestic OBDII (1996 and newer) vehicles.
Ultra EPA Catalytic Converter
| Name | Specs |
|---|---|
| Body Height | 4.500in |
| Body Length | 10.000in |
| Body Material | Stainless Steel |
| Body Shape | Standard Oval |
| Body Width | 6.500in |
| Grade Type | Regular |
| Inlet Quantity | 2 |
| Inlet Type | 2 Bolt Welded Flange |
| Outlet Quantity | 1 |
| Outlet Type | 2 Bolt Welded Flange |
| Overall Length | 51.500in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2002 - 2005 | Hyundai XG350 | FWD |
| 2004 - 2006 | Kia Amanti | FWD |