
Walker ExhaustUltra EPA Catalytic Converter
Part #: WAL-16491 $828.93
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Designed to comply with EPA standards while delivering premium performance with assured compliance, Walker Ultra Direct-Fit Catalytic Converters provide premium performance and are available for import and domestic OBDII (1996 and newer) vehicles.
Ultra EPA Catalytic Converter
| Name | Specs |
|---|---|
| Body Height | 4.000in |
| Body Length | 7.500in |
| Body Material | Stainless Steel |
| Body Shape | Round |
| Body Width | 4.000in |
| Grade Type | Regular |
| Inlet Quantity | 1 |
| Inlet Type | 4 Bolt Welded Flange |
| Outlet Quantity | 1 |
| Outlet Type | 2 Bolt Welded Flange |
| Overall Length | 12.250in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2008 - 2009 | Ford Taurus X | FWD, AWD |
| 2008 - 2012 | Ford Taurus | FWD, AWD |
| 2010 - 2010 | Ford Fusion | FWD, AWD |
| 2009 - 2010 | Ford Flex | FWD, AWD |
| 2007 - 2010 | Ford Edge | FWD, AWD |
| 2007 - 2010 | Lincoln MKZ | FWD, AWD |
| 2007 - 2010 | Lincoln MKX | FWD, AWD |
| 2009 - 2012 | Lincoln MKS | FWD, AWD |
| 2007 - 2015 | Mazda CX-9 | FWD, AWD |
| 2009 - 2013 | Mazda 6 | FWD |
| 2008 - 2009 | Mercury Sable | FWD, AWD |