
Walker ExhaustCatalytic Converter with Integrated Exhaust Manifold
Part #: WAL-83392 $1,336.41
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- CARB COMPLIANT - For use on OBDII vehicles, 1996 and newer and non-OBD 1995 and older. Legal for sale in CA, CO, NY & other states requiring CARB-compliant replacement converters. Consult your state’s aftermarket converter regulations.
- DIRECT-FIT DESIGN - Bolt-off, bolt-on OE-style converter with integrated manifold assemblies that attach directly to engine cylinder head and match all downstream connections
- SUPERIOR TECHNOLOGY - Optimal high technology washcoat formulated to deliver superior performance (as compared to EPA-compliant converters)
- CONSISTENT PERFORMANCE - Utilizes a precise OE-style coating process to apply catalyst material to the substrate, providing consistent performance for assured emissions compliance
- STRONG AND DURABLE - Features thick OE-style flanges, hangers and brackets for strength and stainless-steel body with aluminized pipe and heat shields for durability
Catalytic Converter with Integrated Exhaust Manifold; CalCat
| Name | Specs |
|---|---|
| Body Height | 4.000in |
| Body Shape | Round |
| Body Width | 4.000in |
| Grade Type | Regular |
| Inlet Quantity | 1 |
| Material | Stainless Steel |
| Outlet Quantity | 1 |
| Overall Length | 23.210in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2006 - 2006 | Ford Fusion | FWD |
| 2006 - 2006 | Lincoln Zephyr | FWD |
| 2006 - 2006 | Mercury Milan | FWD |