
Walker ExhaustExhaust Flange
Part #: WAL-31801 $6.91
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- AVAILABLE IN DIFFERENT SIZES - Offered in a variety of styles and sizes for a quality vehicle repair
- KEEPS EXHAUST PARTS IN PLACE – Designed to support undercar exhaust components
- OE-STYLE DESIGN – Designed with OE-style features for easy installation
- QUALITY MATERIALS - Made from quality material for durability and long life
- BETTER TOGETHER - Use Walker accessories when installing Walker catalytic converters and mufflers for a complete exhaust system upgrade
Exhaust Flange
| Name | Specs |
|---|---|
| Finish | Natural |
| Flange Length | 4.500in |
| Flange Thickness | 0.420in |
| Flange Type | 2 Bolt |
| Flange Width | 3.500in |
| Inside Diameter | 2.300in |
| Material | Steel |
| Part Description | Exhaust Flange |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1975 - 1975 | Ford F-350 | RWD |
| 1965 - 1975 | Ford F-250 | RWD, 4WD |
| 1975 - 1975 | Ford F-150 | RWD |
| 1970 - 1974 | Ford F-100 | RWD, 4WD |