
CloyesEngine Timing Chain
Part #: CLO-C711F $135.96
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Recommended that the chain tensioner(s), sprocket(s), and guide(s) also be replaced when the chain is replaced, as these components play a vital role in system stability and accurate timing
- Each part is extensively tested and measured for function, fitment, and durability to ensure optimal performance
- Engineered and manufactured with precision pitch control for proper chain-to-sprocket tooth fitment
- CAD designed and manufactured using premium materials
- Refer to our online catalog for detailed application-specific information
Engine Timing Chain
| Name | Specs |
|---|---|
| Chain Length | 21.875in |
| Chain Material | Steel |
| Chain Pitch | 0.25in |
| Chain Type | Inverted Tooth |
| Chain Width | 0.44in |
| Link Quantity | 176 |
| Row Quantity | 1 |
| Timing Marks | Yes |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2004 - 2014 | Acura TSX | FWD |
| 2013 - 2015 | Acura ILX | FWD |
| 2003 - 2011 | Honda Element | FWD, 4WD |
| 2012 - 2015 | Honda Crosstour | FWD, AWD |
| 2002 - 2014 | Honda CR-V | FWD, AWD, 4WD |
| 2012 - 2015 | Honda Civic | FWD |
| 2003 - 2012 | Honda Accord | FWD |