
CloyesEngine Timing Chain
Part #: CLO-C700 $88.59
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Recommended that the chain tensioner(s), sprocket(s), and guide(s) also be replaced when the chain is replaced, as these components play a vital role in system stability and accurate timing
- Each part is extensively tested and measured for function, fitment, and durability to ensure optimal performance
- Engineered and manufactured with precision pitch control for proper chain-to-sprocket tooth fitment
- CAD designed and manufactured using premium materials
- Refer to our online catalog for detailed application-specific information
Engine Timing Chain
| Name | Specs |
|---|---|
| Chain Length | 304.8mm |
| Chain Material | Steel |
| Chain Pitch | 0.315in |
| Chain Type | Inverted Tooth |
| Chain Width | 0.47in |
| Link Quantity | 80 |
| Row Quantity | 1 |
| Timing Marks | Yes |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2005 - 2007 | Buick Terraza | FWD, AWD |
| 2002 - 2007 | Buick Rendezvous | FWD, AWD |
| 2009 - 2011 | Buick Lucerne | FWD |
| 1999 - 2005 | Buick Century | FWD |
| 2000 - 2005 | Chevrolet Venture | FWD, AWD |
| 2005 - 2008 | Chevrolet Uplander | FWD, AWD |
| 1999 - 2007 | Chevrolet Monte Carlo | FWD |
| 1999 - 2010 | Chevrolet Malibu | FWD |
| 1999 - 2001 | Chevrolet Lumina | FWD |
| 2000 - 2011 | Chevrolet Impala | FWD |
| 2005 - 2009 | Chevrolet Equinox | FWD, AWD |
| 2000 - 2004 | Oldsmobile Silhouette | FWD, AWD |
| 2000 - 2004 | Oldsmobile Alero | FWD |
| 2006 - 2009 | Pontiac Torrent | FWD, AWD |
| 2000 - 2006 | Pontiac Montana | FWD, AWD |
| 1999 - 2003 | Pontiac Grand Prix | FWD |
| 2000 - 2005 | Pontiac Grand Am | FWD |
| 2005 - 2010 | Pontiac G6 | FWD |
| 2001 - 2005 | Pontiac Aztek | FWD, AWD |
| 2008 - 2010 | Saturn Vue | FWD, AWD |
| 2005 - 2007 | Saturn Relay | FWD, AWD |
| 2007 - 2008 | Saturn Aura | FWD |