
CloyesEngine Timing Chain
Part #: CLO-9-4313 $33.62
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Recommended that the chain tensioner(s), sprocket(s), and guide(s) also be replaced when the chain is replaced, as these components play a vital role in system stability and accurate timing
- Each part is extensively tested and measured for function, fitment, and durability to ensure optimal performance
- Engineered and manufactured with precision pitch control for proper chain-to-sprocket tooth fitment
- CAD designed and manufactured using premium materials
- Refer to our online catalog for detailed application-specific information
Engine Timing Chain
| Name | Specs |
|---|---|
| Chain Length | 587.38mm |
| Chain Material | Steel |
| Chain Pitch | 9.525mm |
| Chain Type | Single Roller |
| Chain Width | 13.97mm |
| Link Quantity | 124 |
| Row Quantity | 1 |
| Timing Marks | Yes |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2018 - 2019 | Lexus RC300 | AWD, RWD |
| 2016 - 2017 | Lexus RC200t | RWD |
| 2015 - 2021 | Lexus NX300h | FWD, AWD |
| 2018 - 2021 | Lexus NX300 | FWD, AWD |
| 2015 - 2017 | Lexus NX200t | FWD, AWD |
| 2018 - 2022 | Lexus IS300 | AWD, RWD |
| 2016 - 2017 | Lexus IS200t | RWD |
| 2018 - 2019 | Lexus GS300 | RWD |
| 2016 - 2017 | Lexus GS200t | RWD |
| 2013 - 2018 | Lexus ES300h | FWD |
| 2011 - 2016 | Scion tC | FWD |
| 2009 - 2015 | Toyota Venza | FWD, AWD |
| 2011 - 2013 | Toyota Sienna | FWD, AWD |
| 2009 - 2018 | Toyota RAV4 | FWD, AWD, 4WD |
| 2009 - 2019 | Toyota Highlander | FWD, AWD |
| 2010 - 2017 | Toyota Camry | FWD |
| 2013 - 2018 | Toyota Avalon | FWD |