
CloyesEngine Timing Chain
Part #: CLO-9-4212 $53.44
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Recommended that the chain tensioner(s), sprocket(s), and guide(s) also be replaced when the chain is replaced, as these components play a vital role in system stability and accurate timing
- Each part is extensively tested and measured for function, fitment, and durability to ensure optimal performance
- Engineered and manufactured with precision pitch control for proper chain-to-sprocket tooth fitment
- CAD designed and manufactured using premium materials
- Refer to our online catalog for detailed application-specific information
Engine Timing Chain
| Name | Specs |
|---|---|
| Chain Length | 514.35mm |
| Chain Material | Steel |
| Chain Pitch | 0.25in |
| Chain Type | Inverted Tooth |
| Chain Width | 0.48in |
| Link Quantity | 164 |
| Row Quantity | 1 |
| Timing Marks | Yes |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2014 - 2017 | Infiniti QX60 | FWD, AWD |
| 2005 - 2005 | Nissan Xterra | RWD, 4WD |
| 2002 - 2012 | Nissan Sentra | FWD |
| 2014 - 2015 | Nissan Rogue Select | FWD, AWD |
| 2008 - 2020 | Nissan Rogue | FWD, AWD |
| 2014 - 2014 | Nissan Pathfinder | FWD, 4WD |
| 2016 - 2016 | Nissan Murano | FWD, AWD |
| 2005 - 2021 | Nissan Frontier | RWD, 4WD |
| 2002 - 2018 | Nissan Altima | FWD |