
CloyesEngine Timing Chain
Part #: CLO-9-4176 $56.92
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Recommended that the chain tensioner(s), sprocket(s), and guide(s) also be replaced when the chain is replaced, as these components play a vital role in system stability and accurate timing
- Each part is extensively tested and measured for function, fitment, and durability to ensure optimal performance
- Engineered and manufactured with precision pitch control for proper chain-to-sprocket tooth fitment
- CAD designed and manufactured using premium materials
- Refer to our online catalog for detailed application-specific information
Engine Timing Chain
| Name | Specs |
|---|---|
| Chain Length | 8.875in |
| Chain Material | Steel |
| Chain Pitch | 9.525mm |
| Chain Type | Double Roller |
| Chain Width | 24.89mm |
| Link Quantity | 48 |
| Row Quantity | 2 |
| Timing Marks | Yes |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1993 - 1997 | Nissan Altima | FWD |
| 1991 - 1998 | Nissan 240SX | RWD |