
Dorman - OE SolutionsEngine Variable Valve Timing (VVT) Solenoid
Part #: DOR-918-195 $333.26
Login for personalized shopping
Description & Specs
Engine Variable Valve Timing (VVT) Solenoid
| Name | Specs |
|---|---|
| Color | Silver/Zinc-Plated/Brass |
| Color/Finish | Silver/Zinc-Plated/Brass |
| Compatible Brands/Models | Nissan |
| Connector Gender | Male |
| Connector Quantity | 1 |
| Electrical Connector Type | Plug and Socket |
| Housing Material | Plastic |
| Item Grade | Standard Replacement |
| Overall Height (in) | 4.452 in |
| Overall Width (in) | 2.5 in |
| Package Contents | 1 Engine Variable Timing Solenoid |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging Type | Box |
| Plug/Connector Type | Plug and Socket |
| Shaft Diameter (in) | 0.787 in |
| Solenoid Finish | Stainless Steel |
| Terminal Gender | Female |
| Terminal Quantity | 2 |
| Terminal Type | Blade |
| Tube Length | 1.13 in in |
| Voltage | 12 VDC |
| Wire Quantity | 2 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2014 - 2014 | Infiniti QX60 | FWD, AWD |
| 2013 - 2013 | Infiniti JX35 | FWD, AWD |
| 2011 - 2014 | Nissan Quest | FWD |
| 2013 - 2014 | Nissan Pathfinder | FWD, 4WD |
| 2009 - 2015 | Nissan Murano | FWD, AWD |
| 2009 - 2014 | Nissan Maxima | FWD |
| 2007 - 2014 | Nissan Altima | FWD |