
Dorman - HELPEngine Variable Valve Timing (VVT) Sprocket Bolt
Part #: DOR-74114 $6.61
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Engine Variable Valve Timing (VVT) Sprocket Bolt
| Name | Specs |
|---|---|
| Bolt Grade | 10.9 |
| Bolt Head Height | 8.5 mm |
| Head Diameter | 18 mm |
| Head Drive Type | Hex |
| Head Type | Hex |
| Length | 83.6 mm |
| Material | Steel |
| Package Contents | 2 Bolts |
| Package Quantity | 2 |
| Packaging Type | Card |
| Thread Diameter | 10 mm |
| Thread Length | 23 mm |
| Thread Size | M10 X 1.5 |
| Thread Type | Coarse |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2012 - 2017 | Buick Verano | FWD |
| 2018 - 2020 | Buick Regal TourX | AWD |
| 2018 - 2020 | Buick Regal Sportback | FWD, AWD |
| 2011 - 2017 | Buick Regal | FWD, AWD |
| 2010 - 2019 | Buick LaCrosse | FWD, AWD |
| 2016 - 2020 | Buick Envision | FWD, AWD |
| 2014 - 2019 | Cadillac CTS | AWD, RWD |
| 2016 - 2018 | Cadillac CT6 | AWD, RWD |
| 2013 - 2019 | Cadillac ATS | AWD, RWD |
| 2018 - 2019 | Chevrolet Traverse | FWD, 4WD |
| 2016 - 2016 | Chevrolet Malibu Limited | FWD |
| 2008 - 2021 | Chevrolet Malibu | FWD |
| 2014 - 2019 | Chevrolet Impala | FWD |
| 2006 - 2011 | Chevrolet HHR | FWD |
| 2010 - 2020 | Chevrolet Equinox | FWD, AWD, 4WD |
| 2015 - 2021 | Chevrolet Colorado | RWD, 4WD |
| 2008 - 2010 | Chevrolet Cobalt | FWD |
| 2012 - 2015 | Chevrolet Captiva Sport | FWD |
| 2016 - 2022 | Chevrolet Camaro | RWD |
| 2019 - 2021 | Chevrolet Blazer | FWD, AWD |
| 2010 - 2021 | GMC Terrain | FWD, AWD, 4WD |
| 2015 - 2021 | GMC Canyon | RWD, 4WD |
| 2017 - 2021 | GMC Acadia | FWD, 4WD |
| 2006 - 2009 | Pontiac Solstice | RWD |
| 2006 - 2010 | Pontiac G6 | FWD |
| 2007 - 2009 | Pontiac G5 | FWD |
| 2007 - 2010 | Saturn Vue | FWD, AWD |
| 2007 - 2010 | Saturn Sky | RWD |
| 2006 - 2007 | Saturn Ion | FWD |
| 2007 - 2009 | Saturn Aura | FWD |