
MotoradEngine Oil Filler Cap
Part #: MOT-MO201 $7.85
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Provides proper seal to ensure leak prevention
- Stops engine blow by
- High quality construction
- Meets all OEM specifications
Engine Oil Filler Cap
| Name | Specs |
|---|---|
| Cam Type | Cam-On |
| Color | Black |
| Grade Type | Regular |
| Height | 1.43in |
| Indicator Markings | Yellow |
| Length | 1.51in |
| Material | Plastic |
| Mounting Type | Cam-on |
| Thread Diameter | 1.32in |
| Type | Oil Filler Cap |
| Width | 1.51in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2019 - 2024 | Ford Ranger | AWD, RWD, 4WD |
| 2020 - 2024 | Ford Police Interceptor Utility | AWD |
| 2024 - 2024 | Ford Mustang | RWD |
| 2022 - 2024 | Ford Maverick | FWD, AWD |
| 2017 - 2020 | Ford Fusion | FWD, AWD |
| 2020 - 2022 | Ford F-59 Commercial Stripped Chassis | 4 X 2 |
| 2020 - 2024 | Ford F-550 Super Duty | 4 X 4, 4 X 2 |
| 2020 - 2023 | Ford F-53 Motorhome Chassis | 4 X 2 |
| 2020 - 2024 | Ford F-450 Super Duty | 4 X 4, 4 X 2 |
| 2017 - 2024 | Ford F-350 Super Duty | RWD, 4WD |
| 2017 - 2024 | Ford F-250 Super Duty | RWD, 4WD |
| 2015 - 2024 | Ford F-150 | RWD, 4WD |
| 2016 - 2024 | Ford Explorer | FWD, AWD, RWD |
| 2018 - 2024 | Ford Expedition | RWD, 4WD |
| 2017 - 2024 | Ford Escape | FWD, AWD |
| 2015 - 2024 | Ford Edge | FWD, AWD |
| 2017 - 2024 | Ford E-450 Super Duty | 4 X 2 |
| 2017 - 2024 | Ford E-350 Super Duty | RWD |
| 2021 - 2024 | Ford Bronco Sport | AWD |
| 2021 - 2024 | Ford Bronco | 4WD |
| 2018 - 2024 | Lincoln Navigator | RWD, 4WD |
| 2019 - 2024 | Lincoln Nautilus | FWD, AWD |
| 2017 - 2020 | Lincoln MKZ | FWD, AWD |
| 2016 - 2018 | Lincoln MKX | FWD, AWD |
| 2017 - 2019 | Lincoln MKC | FWD, AWD |
| 2020 - 2024 | Lincoln Corsair | FWD, AWD |
| 2017 - 2020 | Lincoln Continental | FWD, AWD |
| 2020 - 2024 | Lincoln Aviator | AWD, RWD |