
MotoradEngine Oil Filler Cap
Part #: MOT-MO153 $35.25
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Provides proper seal to ensure leak prevention
- Stops engine blow by
- High quality construction
- Meets all OEM specifications
Engine Oil Filler Cap
| Name | Specs |
|---|---|
| Cam Type | Twist-Lock |
| Color | Black |
| Height | 1.73in |
| Length | 1.73in |
| Material | Plastic, Rubber |
| Mounting Type | Twist-Lock |
| Neck Diameter | 1.86 in |
| Shape | Oil Filler Cap |
| Shell Diameter | 2.70 in |
| Terminal 1 Gender | 2.70 in |
| Thread Diameter | 1.86in |
| Type | Oil Filler Cap |
| Vented | No |
| Width | 2.7in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2009 - 2015 | Audi TTS Quattro | AWD |
| 2009 - 2015 | Audi TT Quattro | AWD |
| 2008 - 2009 | Audi TT | FWD |
| 2020 - 2024 | Audi SQ8 | AWD |
| 2020 - 2024 | Audi SQ7 | AWD |
| 2021 - 2024 | Audi SQ5 Sportback | AWD |
| 2014 - 2024 | Audi SQ5 | AWD |
| 2007 - 2024 | Audi S8 | AWD |
| 2020 - 2024 | Audi S7 Sportback | AWD |
| 2013 - 2018 | Audi S7 | AWD |
| 2007 - 2024 | Audi S6 | AWD |
| 2018 - 2024 | Audi S5 Sportback | AWD |
| 2008 - 2024 | Audi S5 | AWD |
| 2004 - 2024 | Audi S4 | AWD |
| 2021 - 2024 | Audi RS7 Sportback | AWD |
| 2014 - 2018 | Audi RS7 | AWD |
| 2021 - 2024 | Audi RS6 Avant | AWD |
| 2019 - 2024 | Audi RS5 Sportback | AWD |
| 2013 - 2024 | Audi RS5 | AWD |
| 2007 - 2007 | Audi RS4 | AWD |
| 2020 - 2024 | Audi RS Q8 | AWD |
| 2019 - 2024 | Audi Q8 | AWD |
| 2007 - 2024 | Audi Q7 | AWD |
| 2009 - 2017 | Audi Q5 | AWD |
| 2015 - 2018 | Audi Q3 Quattro | AWD |
| 2015 - 2018 | Audi Q3 | FWD |
| 2004 - 2005 | Audi Allroad Quattro | AWD |
| 2013 - 2016 | Audi allroad | AWD |
| 2004 - 2024 | Audi A8 Quattro | AWD |
| 2019 - 2024 | Audi A7 Sportback | AWD |
| 2012 - 2018 | Audi A7 Quattro | AWD |
| 2002 - 2024 | Audi A6 Quattro | AWD |
| 2020 - 2024 | Audi A6 allroad | AWD |
| 2002 - 2015 | Audi A6 | FWD |
| 2008 - 2017 | Audi A5 Quattro | AWD |
| 2010 - 2014 | Audi A5 | FWD |
| 2002 - 2016 | Audi A4 Quattro | AWD |
| 2002 - 2016 | Audi A4 | FWD |
| 2006 - 2013 | Audi A3 Quattro | AWD |
| 2006 - 2013 | Audi A3 | FWD |
| 2012 - 2023 | Porsche Panamera | AWD, RWD |
| 2015 - 2024 | Porsche Macan | AWD |
| 2011 - 2024 | Porsche Cayenne | AWD |
| 2004 - 2016 | Volkswagen Touareg | AWD |
| 2017 - 2018 | Volkswagen Tiguan Limited | FWD, AWD |
| 2009 - 2017 | Volkswagen Tiguan | FWD, AWD |
| 2004 - 2006 | Volkswagen Phaeton | AWD |
| 2006 - 2014 | Volkswagen Passat | FWD |
| 2005 - 2014 | Volkswagen Jetta | FWD |
| 2006 - 2014 | Volkswagen GTI | FWD |
| 2012 - 2013 | Volkswagen Golf R | AWD |
| 2010 - 2013 | Volkswagen Golf | FWD |
| 2007 - 2016 | Volkswagen Eos | FWD |
| 2009 - 2017 | Volkswagen CC | FWD |
| 2006 - 2014 | Volkswagen Beetle | FWD |