
MotoradEngine Oil Filler Cap
Part #: MOT-MO152 $22.75
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Provides proper seal to ensure leak prevention
- Stops engine blow by
- High quality construction
- Meets all OEM specifications
Engine Oil Filler Cap
| Name | Specs |
|---|---|
| Cam Type | Twist-Lock |
| Cap Neck Depth | 1.00in |
| Color | Black |
| Grade Type | Regular |
| Height | 2.01in |
| Indicator Markings | Yes |
| Length | 2.01 |
| Material | Plastic |
| Mounting Type | Twist-Lock |
| Neck Diameter | 1.51in |
| Pressure Rating | NA |
| Shape | Round |
| Thread Diameter | 1.51in |
| Type | Standard |
| Vented | No |
| Width | 2.15in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2012 - 2017 | Buick Verano | FWD |
| 2011 - 2017 | Buick Regal | FWD, AWD |
| 2010 - 2016 | Buick LaCrosse | FWD, AWD |
| 2010 - 2023 | Buick Enclave | FWD, AWD, 4WD |
| 2013 - 2019 | Cadillac XTS | FWD, AWD |
| 2006 - 2011 | Cadillac STS | AWD, RWD |
| 2006 - 2016 | Cadillac SRX | FWD, AWD, RWD |
| 2010 - 2011 | Cadillac DTS | FWD |
| 2006 - 2015 | Cadillac CTS | AWD, RWD |
| 2013 - 2015 | Cadillac ATS | AWD, RWD |
| 2010 - 2023 | Chevrolet Traverse | FWD, AWD, 4WD |
| 2014 - 2017 | Chevrolet SS | RWD |
| 2008 - 2014 | Chevrolet Malibu | FWD |
| 2014 - 2016 | Chevrolet Impala Limited | FWD |
| 2012 - 2020 | Chevrolet Impala | FWD |
| 2010 - 2011 | Chevrolet HHR | FWD |
| 2009 - 2017 | Chevrolet Equinox | FWD, AWD |
| 2010 - 2019 | Chevrolet Corvette | RWD |
| 2015 - 2016 | Chevrolet Colorado | RWD, 4WD |
| 2010 - 2010 | Chevrolet Cobalt | FWD |
| 2012 - 2015 | Chevrolet Captiva Sport | FWD, AWD |
| 2012 - 2017 | Chevrolet Caprice | RWD |
| 2010 - 2015 | Chevrolet Camaro | RWD |
| 2010 - 2017 | GMC Terrain | FWD, AWD |
| 2015 - 2016 | GMC Canyon | RWD, 4WD |
| 2017 - 2017 | GMC Acadia Limited | FWD, AWD |
| 2007 - 2016 | GMC Acadia | FWD, AWD |
| 2010 - 2010 | Pontiac G6 | FWD |
| 2009 - 2010 | Saturn Vue | FWD, AWD |
| 2010 - 2010 | Saturn Sky | RWD |
| 2010 - 2010 | Saturn Outlook | FWD, AWD |
| 2009 - 2009 | Saturn Aura | FWD |
| 2007 - 2009 | Suzuki XL-7 | FWD, AWD |
| 2009 - 2010 | Suzuki Grand Vitara | RWD, 4WD |