
MotoradEngine Oil Filler Cap
Part #: MOT-MO147 $4.95
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Provides proper seal to ensure leak prevention
- Stops engine blow by
- High quality construction
- Meets all OEM specifications
Engine Oil Filler Cap
| Name | Specs |
|---|---|
| Cam Type | Twist-Lock |
| Color | Black |
| Height | 1.43in |
| Length | 1.43in |
| Material | Plastic, Rubber |
| Mounting Type | Twist-Lock |
| Neck Diameter | 1.32 in |
| Pressure Rating | NA |
| Shape | Round |
| Shell Diameter | 2.18 in |
| Terminal 1 Gender | 2.18 in |
| Thread Diameter | 1.32in |
| Type | Oil Filler Cap |
| Vented | No |
| Width | 2.15in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2015 - 2019 | Ford Transit-350 HD | RWD |
| 2015 - 2019 | Ford Transit-350 | RWD |
| 2015 - 2019 | Ford Transit-250 | RWD |
| 2015 - 2019 | Ford Transit-150 | RWD |
| 2010 - 2016 | Ford Transit Connect | FWD |
| 2013 - 2017 | Ford Taurus | FWD, AWD |
| 2019 - 2020 | Ford SSV Plug-In Hybrid | FWD |
| 2014 - 2018 | Ford Special Service Police Sedan | FWD |
| 2004 - 2011 | Ford Ranger | RWD, 4WD |
| 2019 - 2020 | Ford Police Responder Hybrid | FWD |
| 2015 - 2023 | Ford Mustang | RWD |
| 2006 - 2020 | Ford Fusion | FWD, AWD |
| 2000 - 2018 | Ford Focus | FWD, AWD |
| 2011 - 2019 | Ford Fiesta | FWD |
| 2012 - 2015 | Ford Explorer | FWD, AWD |
| 2001 - 2021 | Ford Escape | FWD, AWD, 4WD |
| 2012 - 2018 | Ford Edge | FWD, AWD |
| 2013 - 2018 | Ford C-Max | FWD |
| 2011 - 2020 | Lincoln MKZ | FWD, AWD |
| 2013 - 2016 | Lincoln MKT | FWD, AWD |
| 2015 - 2019 | Lincoln MKC | FWD, AWD |
| 2005 - 2010 | Mazda Tribute | FWD, 4WD |
| 2009 - 2011 | Mazda RX-8 | RWD |
| 2006 - 2024 | Mazda MX-5 Miata | RWD |
| 2024 - 2024 | Mazda CX-90 | AWD |
| 2016 - 2023 | Mazda CX-9 | FWD, AWD |
| 2010 - 2012 | Mazda CX-7 | FWD, AWD |
| 2023 - 2024 | Mazda CX-50 | AWD |
| 2013 - 2024 | Mazda CX-5 | FWD, AWD |
| 2020 - 2024 | Mazda CX-30 | FWD, AWD |
| 2016 - 2021 | Mazda CX-3 | FWD, AWD |
| 2006 - 2009 | Mazda B2300 | RWD |
| 2003 - 2021 | Mazda 6 | FWD |
| 2006 - 2015 | Mazda 5 | FWD |
| 2004 - 2024 | Mazda 3 | FWD, AWD |
| 2006 - 2011 | Mercury Milan | FWD, AWD |
| 2005 - 2011 | Mercury Mariner | FWD, 4WD |