
Dorman - AutogradeEngine Oil Drain Plug
Part #: DOR-65407 $5.39
Login for personalized shopping
Description & Specs
Engine Oil Drain Plug
| Name | Specs |
|---|---|
| Bolt Grade | 3 |
| Brand | Dorman - AutoGrade - Oil-Tite! |
| Color | Silver |
| Describe Type | Trapped Washer |
| Drain Method | Conventional |
| Gasket Type | Gasket |
| Head Drive Type | Hex |
| Length | 0.17 in |
| Magnetic | No |
| Material | Steel |
| Oversized Thread | No |
| Package Contents | 1 Oil Drain Plug |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging Type | Card |
| SAE or Metric | Metric |
| Socket Points | 6 |
| Thread Diameter | 14 mm |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Thread Size | M14-1.50 |
| Thread Type | Fine |
| Threads Per Inch | 0 |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2018 - 2022 | Audi TT RS Quattro | AWD |
| 2011 - 2015 | Audi TT Quattro | AWD |
| 2020 - 2025 | Audi SQ8 | AWD |
| 2020 - 2025 | Audi SQ7 | AWD |
| 2021 - 2025 | Audi SQ5 Sportback | AWD |
| 2014 - 2025 | Audi SQ5 | AWD |
| 2016 - 2025 | Audi S8 | AWD |
| 2020 - 2025 | Audi S7 Sportback | AWD |
| 2016 - 2018 | Audi S7 | AWD |
| 2016 - 2025 | Audi S6 | AWD |
| 2018 - 2025 | Audi S5 Sportback | AWD |
| 2018 - 2025 | Audi S5 | AWD |
| 2018 - 2025 | Audi S4 | AWD |
| 2021 - 2025 | Audi RS7 Sportback | AWD |
| 2017 - 2018 | Audi RS7 | AWD |
| 2021 - 2025 | Audi RS6 Avant | AWD |
| 2019 - 2025 | Audi RS5 Sportback | AWD |
| 2018 - 2024 | Audi RS5 | AWD |
| 2017 - 2025 | Audi RS3 | AWD |
| 2020 - 2025 | Audi RS Q8 | AWD |
| 2019 - 2025 | Audi Q8 | AWD |
| 2017 - 2025 | Audi Q7 | AWD |
| 2011 - 2017 | Audi Q5 | AWD |
| 2015 - 2018 | Audi Q3 Quattro | AWD |
| 2015 - 2018 | Audi Q3 | FWD |
| 2013 - 2016 | Audi allroad | AWD |
| 2014 - 2025 | Audi A8 Quattro | AWD |
| 2019 - 2025 | Audi A7 Sportback | AWD |
| 2014 - 2018 | Audi A7 Quattro | AWD |
| 2013 - 2025 | Audi A6 Quattro | AWD |
| 2020 - 2025 | Audi A6 allroad | AWD |
| 2012 - 2016 | Audi A6 | FWD |
| 2010 - 2017 | Audi A5 Quattro | AWD |
| 2010 - 2014 | Audi A5 | FWD |
| 2009 - 2016 | Audi A4 Quattro | AWD |
| 2009 - 2016 | Audi A4 | FWD |
| 2010 - 2013 | Audi A3 Quattro | AWD |
| 2009 - 2013 | Audi A3 | FWD |
| 2017 - 2018 | Volkswagen Tiguan Limited | FWD, AWD |
| 2010 - 2017 | Volkswagen Tiguan | FWD, AWD |
| 2010 - 2017 | Volkswagen Passat | FWD |
| 2004 - 2018 | Volkswagen Jetta | FWD |
| 2010 - 2025 | Volkswagen GTI | FWD |
| 2022 - 2025 | Volkswagen Golf R | AWD |
| 2004 - 2006 | Volkswagen Golf | FWD |
| 2009 - 2016 | Volkswagen Eos | FWD |
| 2010 - 2017 | Volkswagen CC | FWD |
| 2004 - 2017 | Volkswagen Beetle | FWD |
| 2024 - 2025 | Volkswagen Atlas Cross Sport | FWD, AWD |
| 2024 - 2025 | Volkswagen Atlas | FWD, AWD |
| 2019 - 2023 | Volkswagen Arteon | FWD, AWD |