
Dorman - AutogradeEngine Oil Drain Plug
Part #: DOR-65229 $8.18
Login for personalized shopping
Description & Specs
Engine Oil Drain Plug
| Name | Specs |
|---|---|
| Bolt Grade | 3 |
| Brand | Dorman - AutoGrade - Oil-Tite! |
| Color | Silver |
| Describe Type | Piggyback |
| Drain Method | Conventional |
| Gasket Type | Gasket |
| Head Drive Type | Hex |
| Length | 0.325 in |
| Magnetic | No |
| Material | Steel |
| Oversized Thread | No |
| Package Contents | 1 Oil Drain Plug |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging Type | Card |
| SAE or Metric | Metric |
| Socket Points | 6 |
| Thread Diameter | 14 mm |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Thread Size | 1/8-27 Npt |
| Thread Type | Fine |
| Threads Per Inch | 0 |