
DENSO Auto PartsFTF Engine Oil Filter
Part #: DEN-150-3023 $13.25
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
FTF Engine Oil Filter
| Name | Specs |
|---|---|
| AntiDrain Back Valve | No |
| Bypass Relief Valve | No |
| Filter Media Material | Paper |
| Filter Type | Element |
| Gasket Inside Dia. | 78.0 mm |
| Gasket Outside Diameter | 85.0 mm |
| Height | 110.0 mm |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2015 - 2017 | Lexus RC F | RWD |
| 2008 - 2017 | Lexus LX570 | AWD |
| 2008 - 2014 | Lexus IS F | RWD |
| 2016 - 2017 | Lexus GS F | RWD |
| 2007 - 2017 | Toyota Tundra | RWD, 4WD |
| 2008 - 2017 | Toyota Sequoia | RWD, 4WD |
| 2008 - 2017 | Toyota Land Cruiser | 4WD |