
Dorman - OE SolutionsEngine Oil Pan
Part #: DOR-264-417 $95.07
Login for personalized shopping
Description & Specs
Engine Oil Pan
| Name | Specs |
|---|---|
| Baffled | Yes |
| Color | Black |
| Crank Shaft Wiper Included | No |
| Dipstick Port | No |
| Drain Plug Included | Yes |
| Drain Thread Size | M14x1.5 mm |
| Engine Oil Cooler Return Fitting | No |
| Gasket or Seal Included | No |
| Kick Out Type Pan | No |
| Length | 16.93 in |
| Material | Steel |
| Maximum Depth | 6 in |
| Package Contents | Oil Pan |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging Type | Box |
| Pickup Included | No |
| Strap Width | 9.65 in |
| Sump Location | Front |
| Sump Type | Wet |
| Windage Tray Included | No |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2001 - 2005 | Honda Civic | FWD |