
Dorman - HELPEngine Oil Dipstick Tube
Part #: DOR-917-353 $21.49
Login for personalized shopping
Description & Specs
Engine Oil Dipstick Tube
| Name | Specs |
|---|---|
| Color | Orange |
| Dipstick Included | No |
| Inside Diameter | 0.5 in |
| Length | 9.39 in |
| Material | Thermoplastic |
| Outside Diameter | 0.63 in |
| Package Contents | Dipstick Tube |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging Type | Bag |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1999 - 2015 | Volkswagen Jetta | FWD |
| 1999 - 2006 | Volkswagen Golf | FWD |
| 1998 - 2005 | Volkswagen Beetle | FWD |