
Dorman - OE SolutionsEngine Harmonic Balancer
Part #: DOR-594-139 $170.76
Login for personalized shopping
Description & Specs
Engine Harmonic Balancer
| Name | Specs |
|---|---|
| Center Bolt Included | No |
| Color | Black |
| Color/Finish | Black |
| Degree Markings | Yes |
| Depth | 52.7 mm |
| Drive Belt Type | Serpentine |
| Grade Type | Regular |
| Inside Diameter | 31 mm |
| Outside Diameter | 145 mm |
| Package Contents | 1 Harmonic Balancer; 1 Instruction Sheet |
| Package Quantity | 1 |
| Packaging Type | Box |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1999 - 2001 | Toyota Solara | FWD |
| 1996 - 2000 | Toyota RAV4 | FWD, AWD |
| 1994 - 1999 | Toyota Celica | FWD |
| 1992 - 2001 | Toyota Camry | FWD |