
Dorman - OE SolutionsExhaust Gas Recirculation (EGR) Valve Control Solenoid
Part #: DOR-911-604 $89.02
Login for personalized shopping
Description & Specs
Exhaust Gas Recirculation (EGR) Valve Control Solenoid
| Name | Specs |
|---|---|
| Amperage Rating | 0.33 A |
| Connector Color | Black |
| Connector Gender | Female |
| Connector Quantity | 1 |
| Connector Shape | Rectangle |
| Housing Color | Black |
| Housing Material | Plastic |
| Length | 90 mm |
| Package Contents | Valve |
| Port Quantity | 1 |
| Terminal Gender | Male |
| Terminal Quantity | 2 |
| Terminal Type | Blade |
| Vacuum Port Diameter | 4 mm |
| Vacuum Port Quantity | 1 |
| Voltage | 12 VDC |
| Wire Quantity | 0 |
| Wiring Harness Included | No |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1999 - 2001 | Toyota Solara | FWD |
| 1996 - 2000 | Toyota RAV4 | FWD, AWD |
| 1991 - 1995 | Toyota MR2 | RWD |
| 1990 - 1999 | Toyota Celica | FWD |
| 1992 - 2001 | Toyota Camry | FWD |