
DelphiOxygen Sensor
Part #: ES20050 $105.76
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Oxygen Sensor
| Name | Specs |
|---|---|
| Band Type | Narrow |
| Connector Gender | Male |
| Connector Shape | Rectangle |
| Grade Type | Regular |
| Mounting Type | Threaded |
| Overall Length | 670.0 mm |
| Package Contents | Oxygen Sensor, Instruction Sheet |
| Sensor Type | Heated |
| Terminal Gender | Female |
| Terminal Quantity | 4 |
| Terminal Type | Blade |
| Thread Diameter | 18.0 mm |
| Thread Size | M18x1.5 |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Wire Gauge Measurement | 20.0gu |
| Wire Quantity | 4 |
| Wiring Harness Length | 640.0mm |
| Wrench Size | 22mm |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1995 - 1999 | Chrysler Sebring | FWD |
| 1995 - 1999 | Dodge Avenger | FWD |
| 1995 - 1998 | Eagle Talon | FWD, AWD |
| 1995 - 1999 | Mitsubishi Eclipse | FWD, AWD |