
DelphiOxygen Sensor
Part #: ES20047 $73.06
Login for personalized shopping
Description & Specs
Oxygen Sensor
| Name | Specs |
|---|---|
| Band Type | Narrow |
| Connector Gender | Female |
| Connector Shape | Circle |
| Grade Type | Regular |
| Mounting Type | Threaded |
| Overall Length | 510.0 mm |
| Package Contents | Oxygen Sensor, Instruction Sheet |
| Sensor Type | Heated |
| Terminal Gender | Male |
| Terminal Quantity | 4 |
| Terminal Type | Bullet |
| Thread Diameter | 18.0 mm |
| Thread Size | M18x1.5 |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Wire Gauge Measurement | 20.0gu |
| Wire Quantity | 4 |
| Wiring Harness Length | 480.0mm |
| Wrench Size | 22mm |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2000 - 2000 | Chrysler Voyager | FWD |
| 1996 - 1997 | Chrysler Sebring | FWD |
| 1997 - 1997 | Chrysler Cirrus | FWD |
| 1996 - 2002 | Dodge Viper | RWD |
| 1997 - 1997 | Dodge Stratus | FWD |
| 1996 - 2001 | Dodge Ram 3500 | RWD, 4WD |
| 1996 - 2000 | Dodge Ram 2500 | RWD, 4WD |
| 1997 - 2001 | Dodge Ram 1500 | RWD, 4WD |
| 1996 - 1997 | Dodge Grand Caravan | FWD, AWD |
| 1998 - 1999 | Dodge Dakota | RWD |
| 1996 - 2000 | Dodge Caravan | FWD |
| 1997 - 1999 | Jeep Wrangler | 4WD |
| 1999 - 2000 | Jeep Grand Cherokee | AWD, RWD, 4WD |
| 1996 - 2001 | Jeep Cherokee | RWD, 4WD |
| 1996 - 2000 | Plymouth Voyager | FWD |
| 1996 - 1997 | Plymouth Grand Voyager | FWD |