
DelphiOxygen Sensor
Part #: ES20039 $73.83
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Oxygen Sensor
| Name | Specs |
|---|---|
| Band Type | Narrow |
| Connector Gender | Female |
| Connector Shape | Circle |
| Grade Type | Regular |
| Mounting Type | Threaded |
| Overall Length | 810.0 mm |
| Package Contents | Oxygen Sensor, Instruction Sheet |
| Sensor Type | Heated |
| Terminal Gender | Male |
| Terminal Quantity | 4 |
| Terminal Type | Bullet |
| Thread Diameter | 18.0 mm |
| Thread Size | M18x1.5 |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Wire Gauge Measurement | 20.0gu |
| Wire Quantity | 4 |
| Wiring Harness Length | 780.0mm |
| Wrench Size | 22mm |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1995 - 2003 | Ford Ranger | RWD, 4WD |
| 2000 - 2003 | Ford Focus | FWD |
| 1996 - 2000 | Ford Explorer | AWD, RWD, 4WD |
| 1996 - 2003 | Ford Escort | FWD |
| 2001 - 2004 | Ford Escape | FWD, 4WD |
| 2001 - 2004 | Mazda Tribute | FWD, 4WD |
| 1995 - 2003 | Mazda B4000 | RWD, 4WD |
| 1995 - 2000 | Mazda B3000 | RWD, 4WD |
| 1996 - 1999 | Mercury Tracer | FWD |