
DelphiOxygen Sensor
Part #: ES20037 $93.59
Login for personalized shopping
Description & Specs
Oxygen Sensor
| Name | Specs |
|---|---|
| Band Type | Narrow |
| Connector Gender | Male |
| Connector Shape | Square |
| Grade Type | Regular |
| Mounting Type | Threaded |
| Overall Length | 525.0 mm |
| Package Contents | Oxygen Sensor, Instruction Sheet |
| Sensor Type | Heated |
| Terminal Gender | Male |
| Terminal Quantity | 4 |
| Terminal Type | Blade |
| Thread Diameter | 18.0 mm |
| Thread Size | M18x1.5 |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Wire Gauge Measurement | 20.0gu |
| Wire Quantity | 4 |
| Wiring Harness Length | 495.0mm |
| Wrench Size | 22mm |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2007 - 2008 | Chevrolet Aveo5 | FWD |
| 2006 - 2008 | Chevrolet Aveo | FWD |
| 1993 - 1995 | Ford Probe | FWD |
| 1993 - 1997 | Mazda MX-6 | FWD |
| 1992 - 1995 | Mazda 929 | RWD |
| 1993 - 2000 | Mazda 626 | FWD |
| 2004 - 2005 | Suzuki Verona | FWD |