
DelphiOxygen Sensor
Part #: ES20023 $77.39
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Oxygen Sensor
| Name | Specs |
|---|---|
| Band Type | Narrow |
| Connector Gender | Female |
| Connector Shape | Oblong |
| Grade Type | Regular |
| Mounting Type | Threaded |
| Overall Length | 420.0 mm |
| Package Contents | Oxygen Sensor, Instruction Sheet |
| Sensor Type | Heated |
| Terminal Gender | Male |
| Terminal Quantity | 4 |
| Terminal Type | Blade |
| Thread Diameter | 18.0 mm |
| Thread Size | M18x1.5 |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Wire Gauge Measurement | 20.0gu |
| Wire Quantity | 4 |
| Wiring Harness Length | 390.0mm |
| Wrench Size | 22mm |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1996 - 1999 | Acura SLX | 4WD |
| 1999 - 2002 | Daewoo Leganza | FWD |
| 1999 - 2002 | Daewoo Lanos | FWD |
| 1996 - 2000 | Honda Passport | RWD, 4WD |
| 1999 - 2001 | Isuzu VehiCROSS | 4WD |
| 1996 - 1999 | Isuzu Trooper | 4WD |
| 2001 - 2003 | Isuzu Rodeo Sport | RWD |
| 1995 - 2003 | Isuzu Rodeo | RWD, 4WD |
| 1996 - 2000 | Isuzu Hombre | RWD, 4WD |
| 1998 - 2000 | Isuzu Amigo | RWD, 4WD |