
DelphiOxygen Sensor
Part #: ES20018 $81.28
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Oxygen Sensor
| Name | Specs |
|---|---|
| Band Type | Narrow |
| Connector Gender | Female |
| Connector Shape | Square |
| Grade Type | Regular |
| Mounting Type | Threaded |
| Overall Length | 362.0 mm |
| Package Contents | Oxygen Sensor, Instruction Sheet |
| Sensor Type | Heated |
| Terminal Gender | Male |
| Terminal Quantity | 4 |
| Terminal Type | Bullet |
| Thread Diameter | 18.0 mm |
| Thread Size | M18x1.5 |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Wire Gauge Measurement | 20.0gu |
| Wire Quantity | 4 |
| Wiring Harness Length | 332.0mm |
| Wrench Size | 22mm |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1993 - 1995 | Cadillac Seville | FWD |
| 1993 - 1995 | Cadillac Eldorado | FWD |
| 1994 - 1995 | Cadillac DeVille | FWD |
| 1993 - 1993 | Cadillac Allante | FWD |
| 1995 - 1995 | Oldsmobile Aurora | FWD |