
DelphiOxygen Sensor
Part #: ES20015 $83.35
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Oxygen Sensor
| Name | Specs |
|---|---|
| Band Type | Narrow |
| Connector Gender | Male |
| Connector Shape | Square |
| Grade Type | Regular |
| Mounting Type | Threaded |
| Overall Length | 538.0 mm |
| Package Contents | Oxygen Sensor, Instruction Sheet |
| Sensor Type | Heated |
| Terminal Gender | Male |
| Terminal Quantity | 4 |
| Terminal Type | Blade |
| Thread Diameter | 18.0 mm |
| Thread Size | M18x1.5 |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Wire Gauge Measurement | 20.0gu |
| Wire Quantity | 4 |
| Wiring Harness Length | 508.0mm |
| Wrench Size | 22mm |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1995 - 1997 | Chrysler Sebring | FWD |
| 1996 - 1996 | Chrysler New Yorker | FWD |
| 1996 - 1997 | Chrysler LHS | FWD |
| 1996 - 1997 | Chrysler Concorde | FWD |
| 1995 - 1997 | Chrysler Cirrus | FWD |
| 1990 - 1993 | Dodge W250 | 4WD |
| 1990 - 1993 | Dodge W150 | 4WD |
| 1992 - 1995 | Dodge Viper | RWD |
| 1995 - 1997 | Dodge Stratus | FWD |
| 1990 - 1993 | Dodge Ramcharger | RWD, 4WD |
| 1994 - 1995 | Dodge Ram 3500 | RWD, 4WD |
| 1994 - 1995 | Dodge Ram 2500 | RWD, 4WD |
| 1994 - 1995 | Dodge Ram 1500 | RWD, 4WD |
| 1996 - 1997 | Dodge Intrepid | FWD |
| 1990 - 1995 | Dodge Dakota | RWD, 4WD |
| 1990 - 1993 | Dodge D250 | RWD |
| 1990 - 1993 | Dodge D150 | RWD |
| 1998 - 1998 | Dodge Caravan | FWD |
| 1995 - 1995 | Dodge B3500 | RWD |
| 1990 - 1994 | Dodge B350 | RWD |
| 1995 - 1995 | Dodge B2500 | RWD |
| 1990 - 1994 | Dodge B250 | RWD |
| 1995 - 1995 | Dodge B1500 | RWD |
| 1990 - 1994 | Dodge B150 | RWD |
| 1995 - 1997 | Dodge Avenger | FWD |
| 1996 - 1997 | Eagle Vision | FWD |
| 1991 - 1995 | Jeep Wrangler | 4WD |
| 1993 - 1993 | Jeep Grand Wagoneer | 4WD |
| 1993 - 1995 | Jeep Grand Cherokee | RWD, 4WD |
| 1991 - 1992 | Jeep Comanche | RWD, 4WD |
| 1991 - 1995 | Jeep Cherokee | RWD, 4WD |
| 1998 - 1998 | Plymouth Voyager | FWD |
| 1996 - 1997 | Plymouth Breeze | FWD |