
DelphiOxygen Sensor
Part #: ES20013 $74.29
Login for personalized shopping
Description & Specs
Oxygen Sensor
| Name | Specs |
|---|---|
| Band Type | Narrow |
| Connector Gender | Female |
| Connector Shape | Square |
| Grade Type | Regular |
| Mounting Type | Threaded |
| Overall Length | 465.0 mm |
| Package Contents | Oxygen Sensor, Instruction Sheet |
| Sensor Type | Heated |
| Terminal Gender | Male |
| Terminal Quantity | 4 |
| Terminal Type | Blade |
| Thread Diameter | 18.0 mm |
| Thread Size | M18x1.5 |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Wire Gauge Measurement | 20.0gu |
| Wire Quantity | 4 |
| Wiring Harness Length | 435.0mm |
| Wrench Size | 22mm |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2005 - 2005 | Buick Rainier | AWD, RWD |
| 2008 - 2013 | Cadillac Escalade EXT | AWD |
| 2008 - 2014 | Cadillac Escalade ESV | AWD, RWD |
| 2003 - 2014 | Cadillac Escalade | AWD, RWD, 4WD |
| 2004 - 2015 | Cadillac CTS | AWD, RWD |
| 2005 - 2005 | Chevrolet Trailblazer EXT | RWD, 4WD |
| 2003 - 2014 | Chevrolet Tahoe | RWD, 4WD |
| 2008 - 2013 | Chevrolet Suburban 2500 | RWD, 4WD |
| 2003 - 2014 | Chevrolet Suburban 1500 | RWD, 4WD |
| 2005 - 2005 | Chevrolet SSR | RWD |
| 2007 - 2010 | Chevrolet Silverado 3500 HD | RWD, 4WD |
| 2007 - 2010 | Chevrolet Silverado 2500 HD | RWD, 4WD |
| 2003 - 2013 | Chevrolet Silverado 1500 | RWD, 4WD |
| 2007 - 2011 | Chevrolet HHR | FWD |
| 2007 - 2010 | Chevrolet Cobalt | FWD |
| 2003 - 2005 | Chevrolet Avalanche 1500 | RWD, 4WD |
| 2008 - 2013 | Chevrolet Avalanche | RWD, 4WD |
| 2008 - 2013 | GMC Yukon XL 2500 | RWD, 4WD |
| 2003 - 2014 | GMC Yukon XL 1500 | AWD, RWD, 4WD |
| 2003 - 2014 | GMC Yukon | AWD, RWD, 4WD |
| 2007 - 2010 | GMC Sierra 3500 HD | RWD, 4WD |
| 2007 - 2010 | GMC Sierra 2500 HD | RWD, 4WD |
| 2003 - 2013 | GMC Sierra 1500 | AWD, RWD, 4WD |
| 2005 - 2005 | GMC Envoy XUV | RWD, 4WD |
| 2005 - 2005 | GMC Envoy XL | RWD, 4WD |
| 2005 - 2005 | GMC Envoy | RWD, 4WD |
| 2005 - 2005 | Isuzu Ascender | RWD, 4WD |
| 2007 - 2009 | Pontiac G5 | FWD |
| 2005 - 2005 | Saab 9-7x | AWD |
| 2007 - 2007 | Saturn Ion | FWD |