
DelphiOxygen Sensor
Part #: ES20012 $87.71
Login for personalized shopping
Description & Specs
Oxygen Sensor
| Name | Specs |
|---|---|
| Band Type | Narrow |
| Connector Gender | Male |
| Connector Shape | Trapezoid |
| Grade Type | Regular |
| Mounting Type | Threaded |
| Overall Length | 570.0 mm |
| Package Contents | Oxygen Sensor, Instruction Sheet |
| Sensor Type | Heated |
| Terminal Gender | Female |
| Terminal Quantity | 4 |
| Terminal Type | Blade |
| Thread Diameter | 18.0 mm |
| Thread Size | M18x1.5 |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Wire Gauge Measurement | 20.0gu |
| Wire Quantity | 4 |
| Wiring Harness Length | 540.0mm |
| Wrench Size | 22mm |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2005 - 2006 | Buick Rendezvous | FWD, AWD |
| 2005 - 2016 | Buick LaCrosse | FWD, AWD |
| 2009 - 2011 | Buick Enclave | FWD, AWD |
| 2004 - 2005 | Cadillac XLR | RWD |
| 2004 - 2016 | Cadillac SRX | FWD, AWD, RWD |
| 2014 - 2015 | Cadillac ELR | FWD |
| 2004 - 2004 | Cadillac CTS | RWD |
| 2011 - 2015 | Chevrolet Volt | FWD |
| 2009 - 2011 | Chevrolet Traverse | FWD, AWD |
| 2014 - 2016 | Chevrolet Impala Limited | FWD |
| 2012 - 2013 | Chevrolet Impala | FWD |
| 2010 - 2017 | Chevrolet Equinox | FWD, AWD |
| 2012 - 2012 | Chevrolet Captiva Sport | FWD, AWD |
| 2010 - 2017 | GMC Terrain | FWD, AWD |
| 2009 - 2011 | GMC Acadia | FWD, AWD |
| 2009 - 2010 | Saturn Outlook | FWD, AWD |