
DelphiOxygen Sensor
Part #: ES20011 $101.76
Login for personalized shopping
Description & Specs
Oxygen Sensor
| Name | Specs |
|---|---|
| Band Type | Narrow |
| Connector Gender | Male |
| Connector Shape | Oblong |
| Grade Type | Regular |
| Mounting Type | Threaded |
| Overall Length | 445.0 mm |
| Package Contents | Oxygen Sensor, Instruction Sheet |
| Sensor Type | Heated |
| Terminal Gender | Female |
| Terminal Quantity | 4 |
| Terminal Type | Blade |
| Thread Diameter | 18.0 mm |
| Thread Size | M18x1.5 |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Wire Gauge Measurement | 20.0gu |
| Wire Quantity | 4 |
| Wiring Harness Length | 415.0mm |
| Wrench Size | 22mm |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2004 - 2004 | Buick Rendezvous | FWD, AWD |
| 2010 - 2011 | Cadillac SRX | FWD, AWD |
| 2003 - 2004 | Cadillac CTS | RWD |
| 2016 - 2016 | Chevrolet Cruze Limited | FWD |
| 2011 - 2015 | Chevrolet Cruze | FWD |
| 2010 - 2011 | Saab 9-5 | AWD |
| 2002 - 2003 | Saturn Vue | FWD, AWD |