
DelphiOxygen Sensor
Part #: ES20009 $130.79
Login for personalized shopping
Description & Specs
Oxygen Sensor
| Name | Specs |
|---|---|
| Band Type | Narrow |
| Connector Gender | Female |
| Connector Shape | Trapezoid |
| Grade Type | Regular |
| Mounting Type | Threaded |
| Overall Length | 590.0 mm |
| Package Contents | Oxygen Sensor, Instruction Sheet |
| Sensor Type | Heated |
| Terminal Gender | Male |
| Terminal Quantity | 4 |
| Terminal Type | Blade |
| Thread Diameter | 18.0 mm |
| Thread Size | M18x1.5 |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Wire Gauge Measurement | 20.0gu |
| Wire Quantity | 4 |
| Wiring Harness Length | 560.0mm |
| Wrench Size | 22mm |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2012 - 2017 | Buick Verano | FWD |
| 2011 - 2017 | Buick Regal | FWD, AWD |
| 2010 - 2016 | Buick LaCrosse | FWD, AWD |
| 2007 - 2010 | Cadillac STS | AWD, RWD |
| 2007 - 2009 | Cadillac SRX | AWD, RWD |
| 2003 - 2006 | Chevrolet Suburban 2500 | RWD, 4WD |
| 2011 - 2015 | Chevrolet Silverado 3500 HD | RWD, 4WD |
| 2007 - 2007 | Chevrolet Silverado 3500 Classic | RWD, 4WD |
| 2003 - 2006 | Chevrolet Silverado 3500 | RWD, 4WD |
| 2007 - 2007 | Chevrolet Silverado 2500 HD Classic | RWD, 4WD |
| 2003 - 2015 | Chevrolet Silverado 2500 HD | RWD, 4WD |
| 2008 - 2014 | Chevrolet Malibu | FWD |
| 2014 - 2014 | Chevrolet Impala | FWD |
| 2003 - 2006 | Chevrolet Avalanche 2500 | RWD, 4WD |
| 2003 - 2006 | GMC Yukon XL 2500 | RWD, 4WD |
| 2011 - 2015 | GMC Sierra 3500 HD | RWD, 4WD |
| 2007 - 2007 | GMC Sierra 3500 Classic | RWD, 4WD |
| 2003 - 2006 | GMC Sierra 3500 | RWD, 4WD |
| 2007 - 2007 | GMC Sierra 2500 HD Classic | RWD, 4WD |
| 2003 - 2015 | GMC Sierra 2500 HD | RWD, 4WD |
| 2009 - 2010 | Pontiac G6 | FWD |
| 2009 - 2009 | Saturn Aura | FWD |