
DelphiOxygen Sensor
Part #: ES20008 $117.73
Login for personalized shopping
Description & Specs
Oxygen Sensor
| Name | Specs |
|---|---|
| Band Type | Narrow |
| Connector Gender | Male |
| Connector Shape | Trapezoid |
| Grade Type | Regular |
| Mounting Type | Threaded |
| Overall Length | 430.0 mm |
| Package Contents | Oxygen Sensor, Instruction Sheet |
| Sensor Type | Heated |
| Terminal Gender | Female |
| Terminal Quantity | 4 |
| Terminal Type | Blade |
| Thread Diameter | 18.0 mm |
| Thread Size | M18x1.5 |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Wire Gauge Measurement | 20.0gu |
| Wire Quantity | 4 |
| Wiring Harness Length | 400.0mm |
| Wrench Size | 22mm |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2006 - 2007 | Buick Rainier | AWD, RWD |
| 2003 - 2006 | Cadillac Escalade EXT | AWD |
| 2003 - 2006 | Cadillac Escalade ESV | AWD |
| 2003 - 2006 | Cadillac Escalade | AWD, RWD |
| 2006 - 2006 | Chevrolet Trailblazer EXT | RWD, 4WD |
| 2006 - 2009 | Chevrolet Trailblazer | AWD, RWD, 4WD |
| 2003 - 2006 | Chevrolet Suburban 2500 | RWD, 4WD |
| 2006 - 2006 | Chevrolet Suburban 1500 | AWD |
| 2006 - 2006 | Chevrolet SSR | RWD |
| 2014 - 2017 | Chevrolet SS | RWD |
| 2007 - 2015 | Chevrolet Silverado 3500 HD | RWD, 4WD |
| 2007 - 2007 | Chevrolet Silverado 3500 Classic | RWD, 4WD |
| 2003 - 2006 | Chevrolet Silverado 3500 | RWD, 4WD |
| 2007 - 2007 | Chevrolet Silverado 2500 HD Classic | RWD, 4WD |
| 2003 - 2006 | Chevrolet Silverado 2500 HD | RWD, 4WD |
| 2003 - 2004 | Chevrolet Silverado 2500 | RWD, 4WD |
| 2007 - 2007 | Chevrolet Silverado 1500 HD Classic | RWD, 4WD |
| 2003 - 2006 | Chevrolet Silverado 1500 HD | RWD, 4WD |
| 2007 - 2007 | Chevrolet Silverado 1500 Classic | RWD, 4WD |
| 2003 - 2006 | Chevrolet Silverado 1500 | AWD, RWD, 4WD |
| 2016 - 2017 | Chevrolet LCF 3500 | 4 X 2 |
| 2009 - 2016 | Chevrolet Express 4500 | 4 X 2 |
| 2008 - 2016 | Chevrolet Express 3500 | RWD |
| 2008 - 2016 | Chevrolet Express 2500 | RWD |
| 2007 - 2014 | Chevrolet Express 1500 | AWD, RWD |
| 2009 - 2013 | Chevrolet Corvette | RWD |
| 2009 - 2012 | Chevrolet Colorado | RWD, 4WD |
| 2014 - 2017 | Chevrolet Caprice | RWD |
| 2010 - 2015 | Chevrolet Camaro | RWD |
| 2003 - 2006 | Chevrolet Avalanche 2500 | RWD, 4WD |
| 2003 - 2006 | GMC Yukon XL 2500 | RWD, 4WD |
| 2003 - 2006 | GMC Yukon XL 1500 | AWD |
| 2003 - 2006 | GMC Yukon | AWD |
| 2007 - 2015 | GMC Sierra 3500 HD | RWD, 4WD |
| 2007 - 2007 | GMC Sierra 3500 Classic | RWD, 4WD |
| 2003 - 2006 | GMC Sierra 3500 | RWD, 4WD |
| 2007 - 2007 | GMC Sierra 2500 HD Classic | RWD, 4WD |
| 2003 - 2006 | GMC Sierra 2500 HD | RWD, 4WD |
| 2003 - 2004 | GMC Sierra 2500 | RWD, 4WD |
| 2007 - 2007 | GMC Sierra 1500 HD Classic | RWD, 4WD |
| 2003 - 2006 | GMC Sierra 1500 HD | RWD, 4WD |
| 2007 - 2007 | GMC Sierra 1500 Classic | AWD, RWD, 4WD |
| 2003 - 2006 | GMC Sierra 1500 | AWD, RWD, 4WD |
| 2009 - 2016 | GMC Savana 4500 | 4 X 2 |
| 2008 - 2016 | GMC Savana 3500 | RWD |
| 2008 - 2016 | GMC Savana 2500 | RWD |
| 2007 - 2014 | GMC Savana 1500 | AWD, RWD |
| 2006 - 2006 | GMC Envoy XL | RWD, 4WD |
| 2006 - 2009 | GMC Envoy | RWD, 4WD |
| 2009 - 2012 | GMC Canyon | RWD, 4WD |
| 2009 - 2010 | Hummer H3T | 4WD |
| 2008 - 2010 | Hummer H3 | 4WD |
| 2004 - 2006 | Hummer H2 | 4WD |
| 2006 - 2006 | Isuzu Ascender | RWD, 4WD |
| 2006 - 2009 | Saab 9-7x | AWD |