
DelphiOxygen Sensor
Part #: ES20007 $94.93
Login for personalized shopping
Description & Specs
Oxygen Sensor
| Name | Specs |
|---|---|
| Band Type | Narrow |
| Connector Gender | Female |
| Connector Shape | Square |
| Grade Type | Regular |
| Mounting Type | Threaded |
| Overall Length | 358.0 mm |
| Package Contents | Oxygen Sensor, Instruction Sheet |
| Sensor Type | Heated |
| Terminal Gender | Male |
| Terminal Quantity | 4 |
| Terminal Type | Blade |
| Thread Diameter | 18.0 mm |
| Thread Size | M18x1.5 |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Wire Gauge Measurement | 20.0gu |
| Wire Quantity | 4 |
| Wiring Harness Length | 328.0mm |
| Wrench Size | 22mm |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2005 - 2007 | Buick Terraza | FWD, AWD |
| 2006 - 2007 | Buick Rendezvous | FWD, AWD |
| 2007 - 2011 | Buick Lucerne | FWD |
| 2005 - 2009 | Buick LaCrosse | FWD |
| 2008 - 2008 | Buick Enclave | FWD, AWD |
| 2004 - 2004 | Cadillac Seville | FWD |
| 2005 - 2005 | Cadillac Escalade | AWD, RWD |
| 2004 - 2005 | Cadillac DeVille | FWD |
| 2005 - 2005 | Cadillac CTS | RWD |
| 2005 - 2008 | Chevrolet Uplander | FWD, AWD |
| 2005 - 2005 | Chevrolet Tahoe | RWD, 4WD |
| 2005 - 2005 | Chevrolet Suburban 1500 | RWD, 4WD |
| 2005 - 2005 | Chevrolet Silverado 1500 | RWD, 4WD |
| 2006 - 2007 | Chevrolet Monte Carlo | FWD |
| 2004 - 2012 | Chevrolet Malibu | FWD |
| 2006 - 2011 | Chevrolet Impala | FWD |
| 2006 - 2006 | Chevrolet HHR | FWD |
| 2005 - 2009 | Chevrolet Equinox | FWD, AWD |
| 2004 - 2004 | Chevrolet Corvette | RWD |
| 2005 - 2008 | Chevrolet Cobalt | FWD |
| 2011 - 2013 | Chevrolet Caprice | RWD |
| 2005 - 2005 | Chevrolet Avalanche 1500 | RWD, 4WD |
| 2005 - 2005 | GMC Yukon XL 1500 | RWD, 4WD |
| 2005 - 2005 | GMC Yukon | RWD, 4WD |
| 2005 - 2005 | GMC Sierra 1500 | RWD, 4WD |
| 2007 - 2008 | GMC Acadia | FWD, AWD |
| 2006 - 2009 | Pontiac Torrent | FWD, AWD |
| 2006 - 2007 | Pontiac Solstice | RWD |
| 2005 - 2006 | Pontiac Montana | FWD, AWD |
| 2004 - 2006 | Pontiac GTO | RWD |
| 2005 - 2008 | Pontiac Grand Prix | FWD |
| 2008 - 2009 | Pontiac G8 | RWD |
| 2005 - 2010 | Pontiac G6 | FWD |
| 2007 - 2008 | Pontiac G5 | FWD |
| 2004 - 2005 | Pontiac Bonneville | FWD |
| 2006 - 2010 | Saturn Vue | FWD, AWD |
| 2007 - 2007 | Saturn Sky | RWD |
| 2005 - 2007 | Saturn Relay | FWD, AWD |
| 2007 - 2008 | Saturn Outlook | FWD, AWD |
| 2005 - 2007 | Saturn Ion | FWD |
| 2007 - 2009 | Saturn Aura | FWD |