
DelphiOxygen Sensor
Part #: ES20005 $104.80
Login for personalized shopping
Description & Specs
Oxygen Sensor
| Name | Specs |
|---|---|
| Band Type | Narrow |
| Connector Gender | Male |
| Connector Shape | Square |
| Grade Type | Regular |
| Mounting Type | Threaded |
| Overall Length | 583.0 mm |
| Package Contents | Oxygen Sensor, Instruction Sheet |
| Sensor Type | Heated |
| Terminal Gender | Female |
| Terminal Quantity | 4 |
| Terminal Type | Blade |
| Thread Diameter | 18.0 mm |
| Thread Size | M18x1.5 |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Wire Gauge Measurement | 20.0gu |
| Wire Quantity | 4 |
| Wiring Harness Length | 553.0mm |
| Wrench Size | 22mm |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2003 - 2008 | Pontiac Vibe | FWD |
| 2006 - 2012 | Toyota RAV4 | FWD, 4WD |
| 2003 - 2008 | Toyota Matrix | FWD, AWD |
| 2003 - 2008 | Toyota Corolla | FWD |