
DelphiOxygen Sensor
Part #: ES20003 $97.85
Login for personalized shopping
Description & Specs
Oxygen Sensor
| Name | Specs |
|---|---|
| Band Type | Narrow |
| Connector Gender | Male |
| Connector Shape | Square |
| Grade Type | Regular |
| Mounting Type | Threaded |
| Overall Length | 1183.0 mm |
| Package Contents | Oxygen Sensor, Instruction Sheet |
| Sensor Type | Heated |
| Terminal Gender | Female |
| Terminal Quantity | 4 |
| Terminal Type | Blade |
| Thread Diameter | 18.0 mm |
| Thread Size | M18x1.5 |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Wire Gauge Measurement | 20.0gu |
| Wire Quantity | 4 |
| Wiring Harness Length | 1153.0mm |
| Wrench Size | 22mm |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1997 - 2003 | Chevrolet Malibu | FWD |
| 1997 - 2003 | Chevrolet Corvette | RWD |
| 1997 - 1999 | Oldsmobile Cutlass | FWD |
| 1999 - 2004 | Oldsmobile Alero | FWD |
| 1999 - 2004 | Pontiac Grand Am | FWD |