
DelphiOxygen Sensor
Part #: ES20002 $84.40
Login for personalized shopping
Description & Specs
Oxygen Sensor
| Name | Specs |
|---|---|
| Band Type | Narrow |
| Connector Gender | Male |
| Connector Shape | Square |
| Grade Type | Regular |
| Mounting Type | Threaded |
| Overall Length | 365.0 mm |
| Package Contents | Oxygen Sensor, Instruction Sheet |
| Sensor Type | Heated |
| Terminal Gender | Female |
| Terminal Quantity | 4 |
| Terminal Type | Blade |
| Thread Diameter | 18.0 mm |
| Thread Size | M18x1.5 |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Wire Gauge Measurement | 20.0gu |
| Wire Quantity | 4 |
| Wiring Harness Length | 335.0mm |
| Wrench Size | 22mm |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1996 - 1999 | Buick Riviera | FWD |
| 2002 - 2004 | Buick Rendezvous | FWD, AWD |
| 1996 - 2003 | Buick Regal | FWD |
| 1996 - 2003 | Buick Park Avenue | FWD |
| 1996 - 2003 | Buick LeSabre | FWD |
| 1996 - 2004 | Buick Century | FWD |
| 1997 - 2004 | Chevrolet Venture | FWD, AWD |
| 1990 - 2003 | Chevrolet S10 | FWD, RWD, 4WD |
| 1996 - 2004 | Chevrolet Monte Carlo | FWD |
| 1996 - 1996 | Chevrolet Lumina APV | FWD |
| 1996 - 2001 | Chevrolet Lumina | FWD |
| 2000 - 2004 | Chevrolet Impala | FWD |
| 1996 - 2002 | Chevrolet Camaro | RWD |
| 1997 - 2003 | GMC Sonoma | RWD, 4WD |
| 1990 - 1990 | GMC S15 | RWD, 4WD |
| 1997 - 2000 | Isuzu Hombre | RWD, 4WD |
| 1996 - 2004 | Oldsmobile Silhouette | FWD, AWD |
| 1997 - 1998 | Oldsmobile Regency | FWD |
| 1996 - 1999 | Oldsmobile LSS | FWD |
| 1998 - 1999 | Oldsmobile Intrigue | FWD |
| 1996 - 1997 | Oldsmobile Cutlass Supreme | FWD |
| 1996 - 1996 | Oldsmobile Cutlass Ciera | FWD |
| 1996 - 1999 | Oldsmobile Aurora | FWD |
| 1996 - 1996 | Oldsmobile 98 | FWD |
| 1996 - 1999 | Oldsmobile 88 | FWD |
| 1996 - 1998 | Pontiac Trans Sport | FWD |
| 1999 - 2004 | Pontiac Montana | FWD, AWD |
| 1996 - 2003 | Pontiac Grand Prix | FWD |
| 1996 - 2002 | Pontiac Firebird | RWD |
| 1996 - 2003 | Pontiac Bonneville | FWD |
| 2001 - 2004 | Pontiac Aztek | FWD, AWD |