
BoschOxygen Sensor
Part #: BOS-16413 $246.24
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Premium Bosch oxygen sensors are designed to improve fuel economy while reducing harmful emissions
- Direct Fit includes OE Connector for easy installation
- Performance meets or exceeds OE specifications
- True Direct-fit OE connectors and harness
- Recommend to use OTC 6500 Flexihead O2 Sensor Wrench
Oxygen Sensor
| Name | Specs |
|---|---|
| Additional Accs Incl | No |
| Automotive Color Finish | Steel |
| Automotive Item Weight (lbs) | 0.326284 lb |
| Connector Gender | Male |
| Grade Type | Regular |
| Heated | Yes |
| Hex Size | 22 mm |
| Housing Material | Metal |
| Length (Sealing Surface To End Of Connector) | 21.338594 in |
| Mounting Bracket Included | No |
| Mounting Type | Threaded |
| Oxygen Sensor Type | Narrow-band heated |
| Previously cataloged as # | 16795 |
| Sensor Type | Heated |
| Terminal Gender | Female |
| Terminal Quantity | 4 |
| Terminal Type | Pin |
| Thread Diameter | 18 mm |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Wire Quantity | 4 |
| Wiring Harness Included | Yes |
| Wiring Harness Length | 19.1732283464567 in |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2009 - 2016 | BMW Z4 | RWD |
| 2007 - 2010 | BMW X5 | AWD |
| 2007 - 2010 | BMW X3 | AWD |
| 2007 - 2008 | BMW 335xi | AWD |
| 2011 - 2013 | BMW 335is | RWD |
| 2009 - 2010 | BMW 335i xDrive | AWD |
| 2007 - 2010 | BMW 335i | RWD |
| 2006 - 2006 | BMW 330xi | AWD |
| 2006 - 2006 | BMW 330i | RWD |
| 2007 - 2008 | BMW 328xi | AWD |
| 2009 - 2013 | BMW 328i xDrive | AWD |
| 2007 - 2013 | BMW 328i | RWD |
| 2006 - 2006 | BMW 325xi | AWD |
| 2006 - 2006 | BMW 325i | RWD |
| 2008 - 2010 | BMW 135i | RWD |
| 2008 - 2013 | BMW 128i | RWD |
| 2011 - 2011 | BMW 1 Series M | RWD |