
PhilipsClock Light Bulb
Part #: PHI-T2WCP $1.73
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Philips Standard range offers an excellent value for every application.
Clock Light Bulb; Standard - Multiple Commercial 10-Pack
| Name | Specs |
|---|---|
| Amperage Rating | 0.17 A |
| Bulb Base Type | BA9s |
| Bulb Color | Clear |
| Bulb Finish | Clear |
| Bulb Material | Glass |
| Bulb Technology | Incandescent |
| Bulb Type | Standard Mini Bulb |
| Diameter | 0.35 in |
| DOT Approved | No |
| Filament Quantity | 1 |
| Filament Type | C-2R |
| Length | 0.7 in |
| Voltage | 12 VDC |
| Wattage | 2 W |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1964 - 1972 | Mercedes-Benz 600 | RWD |
| 1975 - 1976 | Mercedes-Benz 300D | RWD |
| 1968 - 1971 | Mercedes-Benz 280SL | RWD |
| 1973 - 1976 | Mercedes-Benz 280C | RWD |
| 1973 - 1976 | Mercedes-Benz 280 | RWD |
| 1966 - 1968 | Mercedes-Benz 250SL | RWD |
| 1969 - 1973 | Mercedes-Benz 250C | RWD |
| 1968 - 1973 | Mercedes-Benz 250 | RWD |
| 1974 - 1976 | Mercedes-Benz 240D | RWD |
| 1963 - 1967 | Mercedes-Benz 230SL | RWD |
| 1966 - 1969 | Mercedes-Benz 230S | RWD |
| 1966 - 1967 | Mercedes-Benz 230 | RWD |
| 1968 - 1973 | Mercedes-Benz 220D | RWD |
| 1968 - 1973 | Mercedes-Benz 220 | RWD |
| 1966 - 1973 | Mercedes-Benz 200D | RWD |
| 1966 - 1968 | Mercedes-Benz 200 | RWD |
| 2003 - 2007 | Volvo XC70 | AWD |
| 1997 - 1998 | Volvo V90 | RWD |
| 1998 - 2007 | Volvo V70 | FWD, AWD |
| 1997 - 1998 | Volvo S90 | RWD |
| 1999 - 2006 | Volvo S80 | FWD, AWD |
| 1998 - 2000 | Volvo S70 | FWD, AWD |
| 2001 - 2009 | Volvo S60 | FWD, AWD |
| 1998 - 2004 | Volvo C70 | FWD |
| 1992 - 1997 | Volvo 960 | RWD |
| 1994 - 1995 | Volvo 940 | RWD |
| 1994 - 1997 | Volvo 850 | FWD |