
GroteTail Light
Part #: GRO-50852 $9.63
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- Removable studs for school bus application
- Snap-on lens
- Rubber compression-sealed pigtail
Tail Light; STT LAMP
| Name | Specs |
|---|---|
| Amperage Rating | .59A-2.1A |
| Bulb Type | 1157,3 CP,32 |
| Color | Red |
| Connector Type | Blunt Cut |
| Housing Color | Black |
| Lens Color | Red |
| Material | Acrylic Lens,Polycarbonate Housing |
| Mounting Type | Bracket |
| Regulations | FMVSS 108 |
| Size | 4" |
| Voltage | 12V |