
PEAKMulti-Purpose Light Bulb
Part #: PKE-DE3423 $0.69
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
- OE Quality
- Legal for on and off road use
- Meets DOT specifications
- Always replace in pairs for best performance and greater visibility
Multi-Purpose Light Bulb; PEAK DE3423 Miniature (Pack of 10)
| Name | Specs |
|---|---|
| Amperage Rating | 0.39 Ampere |
| Average Rated Life | 150.0 Hours |
| Brightness | 50.0 Lumens |
| Bulb Base Type | SV8.5mm |
| Bulb Color | Clear |
| Bulb Type | 10mm |
| Diameter | 11.0 mm |
| DOT Approved | Yes |
| Filament Quantity | 1 |
| Filament Type | C-8 |
| Length | 37.1 mm |
| Voltage | 13.0 Volts DC |
| Wattage | 5.07 Watts |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 1988 - 1994 | Alfa Romeo Spider | RWD |
| 1987 - 1989 | Alfa Romeo Milano | RWD |
| 1991 - 1995 | Alfa Romeo 164 | FWD |
| 1989 - 1989 | Eagle Medallion | FWD |
| 1999 - 2004 | Honda Odyssey | FWD |
| 1997 - 2001 | Hyundai Tiburon | FWD |
| 1995 - 2005 | Hyundai Accent | FWD |
| 1976 - 1979 | Jaguar XJS | RWD |
| 1972 - 1979 | Jaguar XJ6 | RWD |
| 1973 - 1977 | Jaguar XJ12 | RWD |
| 1969 - 1971 | Jaguar XJ | RWD |
| 1986 - 1988 | Jeep Comanche | RWD, 4WD |
| 1995 - 1997 | Kia Sportage | RWD, 4WD |
| 1994 - 1997 | Kia Sephia | FWD |
| 1969 - 1980 | MG MGB | RWD |
| 1987 - 1991 | Mitsubishi Precis | FWD |
| 1989 - 1991 | Sterling 827 | FWD |
| 2002 - 2003 | Toyota Solara | FWD |
| 1998 - 2003 | Toyota Sienna | FWD |
| 2003 - 2004 | Toyota Avalon | FWD |
| 2013 - 2013 | Volvo XC90 | FWD, AWD |
| 1976 - 1980 | Volvo 265 | RWD |
| 1976 - 1980 | Volvo 264 | RWD |
| 1976 - 1980 | Volvo 262 | RWD |
| 1975 - 1980 | Volvo 245 | RWD |
| 1975 - 1980 | Volvo 244 | RWD |
| 1975 - 1980 | Volvo 242 | RWD |
| 1969 - 1973 | Volvo 1800 | RWD |
| 1969 - 1975 | Volvo 164 | RWD |
| 1968 - 1974 | Volvo 145 | RWD |
| 1967 - 1974 | Volvo 144 | RWD |
| 1967 - 1974 | Volvo 142 | RWD |