
PhilipsHeadlight Bulb
Part #: PHI-9012LLC1 $16.80
Call for Availability: +1 (833) 363-1938
Login for personalized shopping
Description & Specs
Philips LongerLife bulbs are for drivers who want the best value for their money.
Headlight Bulb
| Name | Specs |
|---|---|
| Amperage Rating | 4.58 A |
| Beam Type | Low Beam |
| Bulb Base Type | PX22d |
| Bulb Color | Clear |
| Bulb Finish | Clear |
| Bulb Material | Glass |
| Bulb Technology | Halogen |
| Bulb Type | Standard Capsule |
| Diameter | 0.5 in |
| DOT Approved | Yes |
| Filament Quantity | 1 |
| Filament Type | C-8 |
| Halogen | Yes |
| Length | 3.07 in |
| Street Legal | Yes |
| Voltage | 12 VDC |
| Wattage | 55 W |
Vehicle Fitment
| Years | Vehicle | Drive Types |
|---|---|---|
| 2015 - 2020 | Alfa Romeo 4C | RWD |
| 2014 - 2017 | Buick Regal | FWD, AWD |
| 2014 - 2016 | Buick LaCrosse | FWD, AWD |
| 2016 - 2020 | Buick Envision | FWD, AWD |
| 2017 - 2019 | Cadillac XT5 | FWD, 4WD |
| 2013 - 2019 | Cadillac ATS | AWD, RWD |
| 2011 - 2015 | Chevrolet Volt | FWD |
| 2014 - 2020 | Chevrolet Impala | FWD |
| 2018 - 2021 | Chevrolet Equinox | FWD, 4WD |
| 2016 - 2019 | Chevrolet Cruze | FWD |
| 2011 - 2016 | Chrysler 300 | AWD, RWD |
| 2011 - 2015 | Chrysler 200 | FWD, AWD |
| 2014 - 2015 | Dodge Durango | AWD, RWD |
| 2013 - 2015 | Dodge Dart | FWD |
| 2015 - 2015 | Dodge Charger | AWD, RWD |
| 2015 - 2023 | Dodge Challenger | AWD, RWD |
| 2016 - 2023 | Fiat 500X | FWD, AWD |
| 2014 - 2020 | Fiat 500L | FWD |
| 2012 - 2019 | Fiat 500 | FWD |
| 2013 - 2019 | Ford Taurus | FWD, AWD |
| 2014 - 2016 | Ford Special Service Police Sedan | FWD |
| 2013 - 2019 | Ford Police Interceptor Sedan | FWD, AWD |
| 2011 - 2015 | Ford Edge | FWD, AWD |
| 2015 - 2015 | GMC Sierra 3500 HD | RWD, 4WD |
| 2015 - 2015 | GMC Sierra 2500 HD | RWD, 4WD |
| 2014 - 2015 | GMC Sierra 1500 | RWD, 4WD |
| 2013 - 2019 | GMC Acadia | FWD, AWD, 4WD |
| 2013 - 2015 | Hyundai Tucson | FWD, AWD |
| 2017 - 2019 | International HX620 | 6 X 4, 8 X 6 |
| 2017 - 2019 | International HX615 | 6 X 4 |
| 2016 - 2024 | Jaguar XF | AWD, RWD |
| 2017 - 2024 | Jaguar F-Pace | AWD |
| 2014 - 2017 | Jeep Compass | FWD, AWD, 4WD |
| 2014 - 2015 | Jeep Cherokee | FWD, AWD |
| 2011 - 2015 | Lincoln MKX | FWD, AWD |
| 2018 - 2024 | Mitsubishi Eclipse Cross | FWD, AWD |
| 2004 - 2007 | Nissan Maxima | FWD |
| 2013 - 2015 | Ram 5500 | 4 X 4, 4 X 2 |
| 2013 - 2015 | Ram 4500 | 4 X 4, 4 X 2 |
| 2013 - 2015 | Ram 3500 | RWD, 4WD |
| 2013 - 2015 | Ram 2500 | RWD, 4WD |
| 2013 - 2015 | Ram 1500 | RWD, 4WD |
| 2014 - 2016 | Scion tC | FWD |
| 2016 - 2016 | Scion iM | FWD |
| 2015 - 2018 | Toyota Yaris | FWD |
| 2016 - 2018 | Toyota RAV4 | FWD, AWD |
| 2017 - 2018 | Toyota Corolla iM | FWD |
| 2018 - 2019 | Toyota C-HR | FWD |